The Game Awards Nominees: ‘Deathloop,’ ‘Ratchet & Clank: Rift Apart’ Lead 2021 List

The Game Awards Nominees: ‘Deathloop,’ ‘Ratchet & Clank: Rift Apart’ Lead 2021 List

The nominees for The Game Awards 2021 have been revealed, with Deathloop and Ratchet and Clank: Rift Apart among the top nominees.

Arkane Studios and Bethesda’s Deathloop leads the pack with a total of nine nominations, including those for the Game of the Year, Best Performance and Best Action categories. Following the timeloop shooter game game, were Racthet & Clank: Rift Apart and It Takes Two with six and five nominations apiece, respectively.  Psychonauts 2, Resident Evil Village and Metroid Dread are also Game of The Year contenders.

The Game Awards 2021 will bring together the biggest names in gaming and popular culture for a spectacular celebration of video game culture with awards, first-look world premieres and new game announcements, plus musical performances, including The Game Awards Orchestra live on stage at Microsoft Theater, conducted by Lorne Balfe.

After taking things virtually last year amid the 2020 Covid-19 pandemic, The Game Awards are set to return for a live, in-person ceremony at the Microsoft Theater in Downtown Los Angeles. The Game Awards creator and executive producer Geoff Keighley will return as host.

The Game Awards will once again be distributed as a free global 4K UHD livestream to fans around the world across more than 40 global video, social and gaming platforms.

At The Game Awards 2020, Naughty Dog’s The Last of Us II won big, sweeping seven categories including Game of The Year. Additional winners of the The Game Awards 2020 were Supergiant’s Hades, Nintendo’s Animal Crossing, Sucker Punch’s Ghost of Tsushima and Inner Sloth’s Among Us.

The Game Awards is executive produced by Geoff Keighley and Kimmie Kim. LeRoy Bennett is creative director, and Richard Preuss is director.

See the full list of nominees for The Game Awards 2021 below.

Game of the Year

Deathloop (Arkane Studios/Bethesda)

It Takes Two (Hazelight Studios/EA)

Metroid Dread (Mercury Steam/Nintendo)

Psychonauts 2 (Double Fine/Xbox Game Studios)

Ratchet & Clank: Rift Apart (Insomniac Games/SIE)

Resident Evil Village (Capcom)

Best Game Direction

Deathloop (Arkane Studios/Bethesda)

It Takes Two (Hazelight Studios/EA)

Returnal (Housemarque/SIE)

Psychonauts 2 (Double Fine/Xbox Game Studios)

Ratchet & Clank: Rift Apart (Insomniac Games/SIE)

 

Best Ongoing

Apex Legends (Respawn/EA)

Call of Duty: Warzone (Infinity Ward/Raven/Activision)

FINAL FANTASY XIV Online (SQUARE ENIX)

Fortnite (Epic Games)

Genshin Impact (MiHoYo)

Best Indie

12 Minutes (Luis Antonio/Annapurna Interactive)

Death’s Door (Acid Nerve/Devolver Digital)

Kena: Bridge of Spirits (Ember Lab)

Inscryption (Daniel Mullins Games/Devolver Digital)

Loop Hero (Four Quarters/Devolver Digital)

Best Debut Indie

Kena: Bridge of Spirits (Ember Lab)

Sable (Shedworks/Raw Fury)

The Artful Escape (Beethoven & Dinosaur/Annapurna)

The Forgotten City (Modern Storyteller/Dear Villagers)

Valheim (Iron Gate/Coffee Stain)

 

Best Narrative

Deathloop (Arkane Studios/Bethesda)

It Takes Two (Hazelight Studios/EA)

Life is Strange: True Colors (Deck Nine/SQUARE ENIX)

Marvel’s Guardians of the Galaxy (Eidos Montreal/SQUARE ENIX)

Psychonauts 2 (Double Fine/Xbox Game Studios)

Best Art Direction

Deathloop (Arkane Studios/Bethesda)

Kena: Bridge of Spirits (Ember Lab)

Psychonauts 2 (Double Fine/Xbox Game Studios)

Ratchet & Clank: Rift Apart (Insomniac Games/SIE)

The Artful Escape (Beethoven & Dinosaur/Annapurna)

Best Score and Music

Cyberpunk 2077 (Marcin Przybylowicz, Piotr T. Adamczyk, Composers)

Deathloop (Tom Salta, Composer)

NieR Replicant ver.1.22474487139 (Keiichi Okabe, Composer)

Marvel’s Guardians of the Galaxy (Richard Jacques, Composer)

The Artful Escape (Johnny Galvatron & Josh Abrahams, Composers)

 

Best Audio Design

Deathloop (Arkane Studios/Bethesda)

Forza Horizon 5 (Playground Games/Xbox Game Studios)

Ratchet & Clank: Rift Apart (Insomniac Games/SIE)

Resident Evil Village (Capcom)

Returnal (Housemarque/SIE)

Best Performance

Erika Mori as Alex Chen, Life is Strange: True Colors

Giancarlo Esposito as Anton Castillo, Far Cry 6

Jason E. Kelley as Colt Vahn, Deathloop

Maggie Robertson as Lady Dimitrescu, Resident Evil Village

Ozioma Akagha as Julianna Blake, Deathloop

Games for Impact

Before Your Eyes (GoodbyeWorld Games/Skybound Games)

Boyfriend Dungeon (Kitfox Games)

Chicory (Greg Lobanow, Alexis dean-Jones, Lena Raine, Madeline Berger, A Shell in the Pit/Finji)

Life is Strange: True Colors (Deck Nine/SQUARE ENIX)

No Longer Home (Humble Grove, Hana Lee, Cel Davison, Adrienne Lombardo, Eli Rainsberry/Fellow Traveler)

 

Best Community Support

Apex Legends (Respawn/EA)

Destiny 2 (Bungie)

FINAL FANTASY XIV Online (SQUARE ENIX)

Fortnite (Epic Games)

No Man’s Sky (Hello Games)

Best Mobile Game, Presented by Verizon

Fantasian (Mistwalker)

Genshin Impact (MiHoYo)

League of Legends: Wild Rift (Riot Games)

MARVEL Future Revolution (Netmarble)

Pokemon Unite (TiMi Studios/The Pokemon Company)

 

Best VR/AR

Hitman 3 (IO Interactive)

I Expect You To Die 2 (Schell Games)

Lone Echo II (Ready at Dawn/Oculus Studios)

Resident Evil 4 (Armature Studio/Capcom/Oculus Studios)

Sniper Elite VR (Coatsink/Just Add Water/Rebellion Developments)

Best Action

Back 4 Blood (Turtle Rock/WB Games)

Chivalry II (Torn Banner Studios/Tripwire Interactive)

Deathloop (Arkane Studios/Bethesda)

Far Cry 6 (Ubisoft Toronto/Ubisoft)

Returnal (Housemarque/SIE)

Best Action/Adventure

Marvel’s Guardians of the Galaxy (Eidos Montreal/SQUARE ENIX)

Metroid Dread (Mercury Steam/Nintendo)

Psychonauts 2 (Double Fine/Xbox Game Studios)

Ratchet & Clank: Rift Apart (Insomniac Games/SIE)

Resident Evil Village (Capcom)

 

Best Role Playing

Cyberpunk 2077 (CD Projekt Red)

Monster Hunter Rise (Capcom)

Scarlet Nexus (Bandai Namco)

Shin Megami Tensei V (Atlus/Sega)

Tales of Arise (Bandai Namco)

 

Best Fighting

Demon Slayer -Kimetsu no Yaiba- The Hinokami Chronicles (CyberConnect2/Sega)

Guilty Gear -Strive- (Arc System Works)

Melty Blood: Type Lumina (French-Bread/Delightworks)

Nickelodeon All-Star Brawl (Ludosity/Fair Play Labs/GameMill)

Virtua Fighter 5: Ultimate Showdown (Sega)

Best Family

It Takes Two (Hazelight Studios/EA)

Mario Party Superstars (NDcube/Nintendo)

New Pokémon Snap (Bandai Namco/The Pokémon Company/Nintendo)

Super Mario 3D World + Bowser’s Fury (Nintendo)

WarioWare: Get It Together! (Intelligent Systems/Nintendo)

 

Best Sports/Racing

F1 2021 (Codemasters/EA Sports)

FIFA 22 (EA Vancouver/EA Sports)

Forza Horizon 5 (Playground Games/Xbox Game Studios)

Hot Wheels Unleashed (Milestone)

Riders Republic (Ubisoft Annecy/Ubisoft)

Best Sim/Strategy

Age of Empires IV (Relic Entertainment/Xbox Game Studios)

Evil Genius 2: World Domination (Rebellion Developments)

Humankind (Amplitude Studios/Sega)

Inscryption (Daniel Mullins Games/Devolver)

Microsoft Flight Simulator (Asobo Studio/Xbox Game Studios)

Best Multiplayer

Back 4 Blood (Turtle Rock/WB Games)

It Takes Two (Hazelight Studios/EA)

Knockout City (Velan Studios/EA)

Monster Hunter Rise (Capcom)

New World (Amazon Games)

Valheim (Iron Gate Studio/Coffee Stain)

Most Anticipated, Presented by Prime Gaming

Elden Ring (FromSoftware/Bandai Namco)

God of War Ragnarök (Sony Santa Monica/SIE)

Horizon Forbidden West (Guerrilla Games/SIE)

Sequel to The Legend of Zelda: Breath of the Wild (Nintendo)

Starfield (Bethesda Game Studios/Bethesda)

 

Innovation in Accessibility, Presented by Chevrolet

Far Cry 6 (Ubisoft Toronto/Ubisoft)

Forza Horizon 5 (Playground Games/Xbox Game Studios)

Marvel’s Guardians of the Galaxy (Eidos Montreal/SQUARE ENIX)

Ratchet & Clank: Rift Apart (Insomniac Games/SIE)

The Vale: Shadow of the Crown (Creative Bytes Studios/Falling Squirrel)

 

Content Creator of the Year

Dream

Fuslie

Gaules

Ibai

TheGrefg

 

Best Esports Game, Presented by Grubhub

Call of Duty (Activision)

CS:GO (Valve)

DOTA2 (Valve)

League of Legends (Riot Games)

Valorant (Riot Games)

 

Best Esports Athlete

Chris “Simp” Lehr

Heo “ShowMaker” Su

Magomed “Collapse” Khalilov

Oleksandr “s1mple” Kostyliev

Tyson “TenZ” Ngo

Best Esports Team

Atlanta FaZe (COD)

DWG KIA (LOL)

Natus Vincere (CS:GO)

Sentinels (Valorant)

Team Spirit (DOTA2)

 

Best Esports Coach

Airat “Silent” Gaziev

Andrey “ENGH” Sholokhov

Andrii “B1ad3” Horodenskyi

James “Crowder” Crowder

Kim “kkOma” Jeong-gyun

 

Best Esports Event

2021 League of Legends World Championship

PGL Major Stockholm 2021

PUBG Mobile Global Championship 2020

The International 2021

Valorant Champions Tour: Stage 2 Masters

Must Read Stories

‘Party Down’ Revival Gets Starz Greenlight With Six Of Original Series’ Seven Stars Returning

Netflix To Double Size Of Production Hub At Shepperton Studios

Lizzy Caplan To Star In FX On Hulu’s Limited Series ‘Fleishman Is In Trouble’

IATSE Members OK Film & TV Pacts, But L.A. Deal Loses Popular Vote & 5 Locals Vote No

Read More About:

Source: Read Full Article